W sierpniu br. zgłosił się do nas pacjent z zespołem stopy cukrzycowej – przewlekłym powikłaniem cukrzycy. W jego przypadku jest to owrzodzenie zlokalizowane na części podeszwowej stopy. Za główną przyczynę choroby uważa się neuropatię obwodową. Taka stopa jest pozbawiona czucia bólu i temperatury, gojenie ran jest uniemożliwione przez zaburzenie krążenia w małych naczyniach kończyn (mikroangiopatia cukrzycowa) oraz podatność na zakażenia. Chory często sam, nieświadomie, doprowadza stopę do tragicznego stanu poprzez nieodpowiednią higienę stóp lub źle dobrane obuwie.

Tak też było w tym przypadku. Naszemu pacjentowi na podeszwie stopy zrobił się odcisk. Pacjent go usunął – powstała rana, która nie goiła się z powodu zaburzeń krążenia w kończynie, doszło do zakażenia. Nieświadomy zagrożenia pacjent postanowił usunąć martwiczą tkankę, wycinając ją cążkami. Ponieważ nie czuł bólu, przez przypadek oderwał sobie kawałek kości śródstopia… Stan stopy pogarszał się z dnia na dzień, a jedynym wyjściem była amputacja części stopy…

Przeprowadziliśmy larwoterapię w celu oczyszczenia rany z martwiczej tkanki i bakterii, aby umożliwić gojenie i uratować kończynę. W galerii przedstawiamy stopę przed i po pierwszym zabiegu. Zaobserwować można jak głęboka była martwica oraz jak larwy zmieniły swoją wielkość pochłaniając martwe komórki i stymulując powstanie ziarniny (tkanki łącznej zawierającej bogatą sieć naczyń włosowatych, która wypełnia ubytek powstały po uszkodzeniu tkanki).

Napisz opinię