Zastosowanie hirudoterapii i larwoterapii w leczeniu trudnogojącej się rany. Pacjent z raną odleżynową, w której stwierdzono obecność Staphylococcus Aureus, Pseudomonas Aeruginosa, Escherichia Coli. Zabiegi rozpoczęto 22 sierpnia od terapii larwami muchy plujki.

Po pierwszym zabiegu rana uległa wyraźnemu oczyszczeniu z bakterii i tkanki martwiczej. Zmniejszył się wysięk z rany, w jej obrębie pojawiły się czerwone obszary świeżej ziarniny, co wskazywało jednoznacznie na aktywację procesu gojenia. Wyeliminowany został też nieprzyjemny zapach. Po drugim zabiegu do leczenia wprowadzono pijawki lekarskie, które spowodowały poprawę ukrwienia rany i zwiększyły efektywność zapoczątkowanego przez larwy procesu regeneracji tkanek.

Po każdym zabiegu larwoterapii wspomaganym hirudoterapią rozmiary rany ulegały wyraźnej redukcji, osiągając po 8 zabiegu z wykorzystaniem larw i po 7 zabiegu z wykorzystaniem pijawek, 40% pierwotnego wymiaru. Do każdego zabiegu zastosowano około 200 larw i 7 pijawek. Pijawki lekarskie umieszczane były zarówno w obrębie wnętrza rany, jak i na jej obrzeżach.

Połączenie działania larwy muchy plujki z pijawką lekarską w leczeniu trudnogojącej się rany potęguje działanie przeciwbakteryjne, nasila proces ziarninowania, poprawia ukrwienie, wzmaga regenerację tkanek i przyspiesza czas leczenia.

Napisz opinię